Om man har en superduperjätteavanceradmegabra pulsklocka och alla värden som vikt, längd, maxpuls, pulszoner och aktivitetsnivå är inställda korrekt och du som sammanfattning av ett träningspass får rapporterat en återhämtningstid på 20 timmar. Lita då på klockan.
Jag tänkte: ”Äsch, det går nog.”
Det gjorde det inte. *haha*
Jag har dagens spinningpass noterat som en lärdom. Att man INTE ska köra två högintensiva träningspass av samma sort, kortare tid än 24 timmar efter varandra.
Och dessutom, simmade jag några längder med fokus på kondition igår morse. Ca 30 min. Det hade jag glömt. *knasboll*
Som ”tur” var, fick jag en kort paus utanför salen eftersom jag fick hostattack och väsande andning när personalen fick för sig att vara snälla och bjuda på proteinbarbitar under passet. När cykelgrannarna började tugga kom lukten och wn mikrosekund senare kom hostan – jordnötter!
Tur att jag inte är dödligt allergisk, utan bara lite larvigt så att jag blir störd. *s*
De slängde iaf bort resten av jordnötsbitarna, det var snällt.
Återhämtning – det ÄR en del av uppbyggnadsprocessen. Det ska jag ta med mig in i 2015 års tröningsplanering. För planera träningen måste jag blrja göra, för att få med alla moment och slippa känna mig stressad och bara hatta hit och dit med träningen. Mer om det senare. Less is more kanske funkar? Det är trots allt tre grenar som ska funka och dessutom kompletteras med styrka och spänst. *pust*
Nu är det nyårsafton, entrecôten ska strax brynas och in i ugnen, champagnen är kall, efterrätterna står i kylen och jag är arg på mannen. Vilket slut på 2014… Ska nog gå och pussa på honom och bli snäll igen.
En sammanfattning av 2014 ska jag försöka mig på imorgon. Må gott så länge och ett gott slut på det här året. Och du, om du är arg och/eller sur nu, släng bort det och låt 2015 börja med ett skönt och avslappnat humör. Puss på nosen!
#
Veronica – vilken kanonidé! Ett medelåldersläger!!! Säger supergilla på den!!! Kram right back!
#
Då kör vi på,det, jag tror att det finns många ”tanter” som behöver pepp! 🙂
#
Hur grym är inte du! Vilket år 2015 kommer att bli med triathlon!!! Glöm inte LUST som ditt ord för 2015. Det är ett kanonord! Stor kram och puss på nosen själv!//Lisen
#
Tack det samma, Lisen! Jag börjar allvarligt fundera på ett medelålders läger, för tanter som vägrar ge upp och vill bli och vara starka, friska och nöjda med sig själva. Oavsett status och mål. Vad tror du? Ska vi? Största kramen till dig.