Den där slajmiga morgongröten gör susen, jag mår så illa efter att jag tvingat i mig den att jag inte blir hungrig förrän fram emot 12. Men det är fan inte värt det.
Jag kämpade länge med chiapuddingen, den äter jag glatt nu, men jag har verkligen aldrig gillat gröt. Den är ju inte bara slajmig, den är ju VARM också! 😨
Nåja, en okej dag.
Steg:11 300 (jag smet hem med bussen, men kompenserade det lite, lite med att gå upp till lägenheten istf att ta hissen)
Träning: ff vila på schemat, men snart så
Mat: OK, jag gjorde ett medvetet val och lade till ett ägg till kvällens mål. Jag kommer att sova bättre. Eller sova punkt. (Utfasning sker.) Jag åt inte middag förrän kl.20 idag eftersom jag hade nöjet att få mysa med Johanna efter jobbet. Drack mineralvatten medan hon smaskade på finfin mat. Tur att jag inte gillar chèvre. *haha* Blev lite hungrig vid 18-tiden, men stod ut och det gick fint. Var inte extremhungrig förrän jag faktiskt stod i köket och började fippla med pulvret. Då tog jag beslutet om att öta ett kokt ägg. Jag hann tänka på om jag skulle äta bara vitan eller hela ägget i typ en mikrosekund, se’n åt jag bara. Hela. 😝
Humör: Men jodå! Humöret är helt okej. Träffa en fin vän gör det så klart enklare. 😘
Har funderat en del på de utmaningar som ligger framför mig i höst. Jag tror att jag hinner igenom VLCD-delen innan det blir riktigt tufft, men de 9 veckor som jag ska hålla mig till LCD-kosten kommer delvis att bli jobbiga. 2 externa 2-dagarskonferenser, 3 dgr personalkonferens på annan ort, 3 kursdagar också på annan ort, en bandag, ev blogg-/Playitasbrunch, en 22-timmars kryssning med lyxig touch och skaldjursbuffé med älsklingen (bokat och betalt innan jag bestämde mig för de här tokigheterna). Hmm…
Vem fan var det som sade att man inte får större utmaningar än man klarar av?!? *HAHAHAHA* Å andra sidan, här ligger valet helt och hållet hos mig, så bit ihop, gilla läget och stå för dina val Veronica, så ska du se att det kommer att bli så himla bra!
Förbättringar:
- Jag har promenerat fram till, men inte tillbaka från pendeln. (Å andra sidan promenerade jag 3 km på lunchen)
- Jag har suttit ner och ätit i lugn och ro.
- Jag har hindrat mig från att slentrianäta
- Jag har inte hittat på något annat istället för att äta när jag kommer på mig själv, för idag har jag inte sträckt ut handen efter något extra utan att göra ett aktivt val.
Pöss och ciao!